79 Model arabaya uzaktan kumanda

Kastamonu’da PVC montaj ustası, 79 model aracını uzaktan kumanda sistemi ile uzaktan hareket ettirebiliyor.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU
KASTAMONU

Kastamonunun Eski Sanayi Sitesinde PVC montaj işinde çalışan Önder Yılmaz (32),1979 model Tofaş marka Murat 131 aracı ile sürekli park sorunu yaşaması üzerine aracına uzaktan kumanda sistemi yerleştirdi. Aracını uzaktan kumanda yardımıyla kontrol eden Yılmaz, binadan inmeden aracını kontrol etmeye başladı. Yılmaz, uzaktan kumanda sistemi sayesinde aracının yanına gitmeden yaklaşık 500 metre uzaklıktan tek bir tuşa basarak aracı hareket ettirebiliyor.

Yaklaşık 10 yıldır PVC montaj işinde çalıştığını söyleyen Önder Yılmaz, 1979 model Tofaş aracım 2009 yılından beri bu şekildedir. Park sorunu yaşıyordum. Bu yüzden böyle bir buluş yapmaya karar verdim. Apartmanlarda pencere takmaya çıkıyoruz, 5inci katta çalışırken aşağıdan birileri bağırıp aracımızı çekmemizi istiyor. Bende asansör olmadan sürekli bu şekilde aşağıya yukarıya çıkma sorunu nedeniyle böyle bir işe giriştim. 5inci kattan yaklaşık 500 metre mesafeden arabamı şoför olmadan ileri geri oynatabiliyorum. Çok güzel bir şey oldu. Çok güzel de çevremden tepkiler alıyorum. Bu aracın dışında arkadaşlarımın isteği doğrultusunda başka araçlara yaptığım da oldu dedi.

Maddi imkansızlıklar içerisinde ancak bu kadarını başarabildiğini ifade eden Yılmaz, aracın kendiliğinden çalışması için uzaktan kumanda sistemini çeşitli motor ve devrelerle desteklediğini belirterek, 3-4 parçayı bir araya getirdim. Şuanda direksiyon hakimiyetinin projesi hazır fakat maddi imkansızlıklardan dolayı bir türlü hayata geçiremedim. Bana çok daha iyi maddi imkanlar sunulabilirse yaptıklarımdan çok daha iyilerini yapabileceğime inanıyorum diye konuştu.

Arabasını 2008 yılında ilk aldığında evinin önüne çekici vasıtayla çekerek getirdiğini aktaran Yılmaz, şöyle konuştu:

Daha sonra aracı komple kendim yaptım. Aracın tesisatını kurarken de uzun uğraşlar sonucunda bu sistemi buldum ve aracıma yerleştirdim. Araç eski model olduğundan dolayı merkezi kilidi yok, fakat alarmı mevcut. Kumandadan araba kendisi çalışıp hareket etme, stop etme ve sağa sola döndürme tuşları mevcuttur. Bunlarda aracı hem ileri hem de geri hareket ettirebiliyorum. Tek kumandayla bütün işlemlerimi yapabiliyorum.

Çamurluklar arasına yerleştirdiği özel bir sistemle arabadan inmeden bir düğmeye basarak patlayan veya havası inen lastiği şişirebildiğini belirten Yılmaz, Özellikle bu sistem bayan şoförler için çok iyi. İstetmeyi veya bujon anahtarını bilmeyen şoförlerimiz var. Geçtiğimiz günlerde Ilgaz Dağında tanıdığım ve müşterimiz olan bir ağabeyimiz lastiği değiştirirken krikonun düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Bu kazadan çok etkilendim ve böyle bir şey geliştirmek istedim. Ondan sonra yaptığım çalışmalar sonucunda bu sistemi buldum. Ayrıca bundan da çevremden güzel tepkiler aldım. Kendi araçlarına yaptırmak isteyenler adeta sıraya girdi. 1979 model bir araca ben bu sistemi takıp insansız bu tekerleği şişirebildiysem yeni araçlarda buna benzer sistemlerin olmaması içten bile değil dedi.
Önder Yılmazı 10 yıldır tanığını ve arkadaşı olduğunu belirten Yunus Gümüş (30) ise, Sürekli kendisini geliştirmek istiyor. Arabasının bozulan yerlerini yapıyor, kapısının kendisinin açılmasını istiyor, arabanın kendisinin gitmesini istiyor. Yani tamamen kullandığı aracın otomatik olarak çalışmasını istiyor. Son olarak kendisinin bulduğu yöntemle arabasını uzaktan kumandayla ileri geri şoför olmadan hareket ettirebiliyor diye konuştu.

Yılmazın ilginç buluşunu gören çevredeki vatandaşlar ise, şaşkınlıkla aracın şoförsüz gidişini izledi. İlk defa böyle bir şey gördüklerini anlatan çevre sakinleri, Görünürdeki Tofaş 131 arabasıdır. İçinde insan olmadan park sensörleriyle kendisi uzaktan kumandayla gidebiliyor. Arkadaşa destek olunabilinirse projesini daha da ilerletebilir. Yerli üretim arabalarda bu şekilde bir sistem görmedim. Tofaş gibi böyle bir arabada ilk defa görüyorum dediler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz