DENÝZ ASLANI (EREN AYHAN/MUÐLA-ÝHA)

Bir kafes vakası daha!

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunun “deniz canlıları gösteri merkezine” getirilen deniz aygırı “samson” isimli mors Bodrum’daki kafeste gösteriye hazırlanıyor.

EREN AYHAN
MUĞLA

İşletme sahibi İsmet Parmak, deniz canlıları gösteri merkezinde bulunan canlılara büyük özen gösterdiklerini ve istenen her türlü şartı yerine getirdiklerini anlattı. Tesis sahibi parmak bu yıl Ukraynadan gelen dört yaşındaki samson isimli Morsun henüz gösterilerine başlamamasına rağmen büyük ilgi görmeye başladığını, tesisin ve Bodrumun maskotu olacağına inandıklarını söyledi.

İsmet Parmak açıklamasında şunları söyledi. Tesisimiz 2005 yılından buyana faaliyette. Bu yıl tesisimizi tamamen yeniledik. Bodruma yakışan ilimize yakışan bir tesis haline getirdik, Ukraynadan 3 adet yunus balığı, iki deniz aslanı ve mors getirdik. Bunlar Ukrayna kökenli doğumdan elde edilmiş hayvanlar hepsi. Oradan ithal ettik ve Türkiyeye getirdik bunları. Morsa ve denizaslanlarına ve yunuslara haftanın üç günü kalamar veriyoruz. Bunun dışında keplin denen bir balık var İzlandadan ithal ettiğimiz o balıklarla besliyoruz. Ayrıca, dört tane antrenör eğitimci ve bir veterinerimiz var. dedi.

İşletmeci gazetecilerin bir sorusu üzerine Kaşta eleştiri konusu olan Yunus gösteri merkezi ile hiçbir ilgileri olmadığını dile getirerek açıklamasına şöyle devam etti Ben bu işi 2005 yılından beri sadece Bodrumda yapıyorum ve Kaştaki tesisle hiçbir ilişkimizde yoktur. Daha önce çalıştığımız Yunfo firması ile ayrıldık onlar Kaşı tercih ettiler. Bizim Kaştaki tesisle hiçbir alakamız yok bizim. Bize verilen standartlarda kafeslerini ve yerlerini yaptık, en iyi şartlarda yaşatıyoruz. Ukraynadan biz aldığımız yerde kara havuzlarında, klorlu, tuzlanmış su da yaşıyorlardı. Doğal bir yere getirdik ve doğal deniz de doğal suda yaşatıyoruz. Mors ve denizaslanları, yunuslarla beraber gösterimize renk katacaklar. Onun için getirdik.Bunları izlemek isteyen insanlar bizim yanımızda günlerce aylarca durabilirler; neler yaptığımızı nasıl çalıştığımızı nasıl davrandığımızı ve nasıl koruduğumuzu görmelerini istiyorum ben. Tesis ile ilgili her şey yasal zeminde. Balıkların Ukraynadan buraya getirilebilmesi için hem tarım bakanlığından, hem Ukraynadan belge alınıyor. Bütün gümrük girişlerimiz yasal zemin de. Morsumuz Bodrumun maskotu olmaya aday. İsmi samson ve 4 yaşında erkek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz