Google rahatsız oldu

Microsoft ve Samsung, tablet bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine bedava yazılım üretmeyi planlayan Googlea büyük bir darbe vurarak, patent paylaşımı anlaşması imzaladı.

Microsoft ve Apple, aylardan beri Android işletim sistemini kullanan Google, akıllı telefon ve tablet üreticilerine çağrıda bulunarak, bu şirketlerin ürettiği tasarımların benzerlerinin Android kapsamında yer aldığını ve bu yüzden kendilerine ödeme yapmaları veya tasarımlarını değiştirmeleri gerektiğini belirtmişti.

Android ürünlerini en çok üreten şirket olan Samsung, dün yapmış olduğu anlaşma ile Microsoftun hak taleplerine karşı korunmaya ihtiyacı olabileceğini kabul etmiş oldu. Ayrıca, dün yapılan anlaşma her ne kadar Google Androidi bedava sunuyor olsa da aynı ürünü Samsung üzerinden ücretli hale getirdi.

Yapılan anlaşma kapsamında, Microsoft Samsungun ürettiği Android işletim sistemi kullanan akıllı telefon ve tablet bilgisayarları için telif hakkı ödeyecek. Samsung ayrıca, Microsoftun Windows yazılımı kullanan akıllı telefon ve tabletler üretilmesi için beraber çalışacak.

Nokianın ardından dünyanın önde gelen telefon üreticilerinden olan Samsung, Android kadar olmasa da zaten Windows bazlı telefonlar üretiyor. Microsoft ise Samsungla yaptığı anlaşmanın öncesinde dünyada en çok Android işletim sistemli telefon üreten ikinci şirket olan Tayvanın HTCsi ile çapraz lisanslama anlaşması yapmıştı.

Microsoft, HTC ve Samsungla yaptığı anlaşmaların ardından yeni bir açıklama yayınlayarak, Motorolaya aynı anlaşmayı yapmak için baskı kurmaya başladı.

Googleın Başkanı Eric Schmidt bu ay başında yaptığı açıklamada deniz aşırı patent anlaşmaların mobil-bilgisayar yazılımların gelişmesini yavaşlatacağını ifade etmişti.

Samsung-Microsoft anlaşmasının ardından bir Google yetkilisi Wall Street Journala, Bu, Microsofttan her zaman gördüğümüz taktik Akıllı telefon piyasasında başarısız olunca diğer şirketlerden kar elde edebilmek için yasal önlemlere başvuruyorlar yorumunu yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz